Ingredienser
10 lit nymjölk
4 ägg
425 gr mjöl
4 msk löpe
2 msk smör
½ lit grädde
Sås till ostkakan:
1 lit grädde
4 äggulor
Socker
Kardemumma
Kanel
Beredning
Mjölken värmes tills den blir ungefär ”kovarm”. Äggen vispas upp med lite mjölk och mjölet och hälles i den ljumma mjölken. Löpe hälles i den ljumma mjölken. Löpe hälles uti. Med en slef röres tills det börjar tjockna, då lock pålägges och får stå till massan riktigt skurit sig. Nu frånsilas massan. En form smörjes med smör, osten lägges häri och insättes i ugnen ungefär 1½ timme. Innan den är färdiggräddad häller man på litet grädde.
Beredning av sås:
Grädden kokas upp. Äggulorna vispas, grädden slås på och alltsammans hälles i en kastrull att sjuda. Smakas af med kardemumma, socker och kanel.
Recept från: Hemmansägare Nilsson, Bjurtjärns gård, Bjurtjärn, Värmland
Upptecknat: 1906 av Ebba Carlsson (Uppsala, 29403:18b03)
Du måste vara inloggad för att få kommentera
Stängd för fler kommentarer
INSTITUTET FÖR SPRÅK OCH FOLKMINNEN
Isof, Institutet för språk och folkminnen, är en myndighet med uppgift att bedriva språkvård och på vetenskaplig grund öka, levandegöra och sprida kunskaper om språk, dialekter, folkminnen, namn och andra immateriella kulturarv i Sverige.
Gå till institutets webb: www.isof.se Länk till annan webbplats.
Kommentarer